Konkurs Międzynarodowy na 30. WFF
Przedstawiamy 15 filmów, które powalczą w Konkursie Międzynarodowym 30. Warszawskiego Festiwalu Filmowego o Główną Nagrodę - Warsaw Grand Prix, Nagrodę za Najlepszą Reżyserię oraz Nagrodę Specjalną Jury.
Carmina i Amen / Carmina & Amén / Carmina y Amén, reż. Paco Leon (Hiszpania 2014), 93 min.
Kiedy niespodziewanie umiera mąż Carminy, ta zdaje sobie sprawę, że za dwa dni mąż miał dostać pieniądze. Decyduje się ukrywać jego zgon do tego czasu. Kontynuacja filmu "Carmina o revienta" nominowanego do trzech Nagród Goi. Dramat i czarna komedia w jednym.
Dzień sądu / The Judgment / Sadilishteto, reż. Stephan Komandarev (Bułgaria, Niemcy, Chorwacja, Macedonia 2014), 107 min.
Historia Mityo i jego syna, Vasko, którzy żyją bardzo biednie w wiosce blisko bułgarsko-turecko-greckiej granicy. Mityo stracił wszystko, co było dla niego ważne - żonę, pracę, zaufanie syna. Aby odzyskać uczucia syna, Mityo musi zapłacić za grzech, którego dopuścił się 25 lat wcześniej. Najnowszy film reżysera "Świat jest wielki, a zbawienie czai się za rogiem" wyróżnionego Nagrodą Specjalną Jury WFF 2008.
Feliks i Meira / Felix and Meira / Félix et Meira, reż. Maxime Giroux (Kanada 2014), 105 min.
Młoda mężatka z montrealskiej społeczności ortodoksyjnych Żydów znajduje wolność od sztywnych reguł swojej wiary w relacji z ateistą. Niezwykły romans między dwojgiem ludzi, którzy zamieszkują po sąsiedzku, ale pochodzą z różnych światów.
Gwiazda / Star / Zvezda, reż. Anna Melikian (Rosja 2014), 128 min.
Film koncentruje się na dziewczynie, która marzy o byciu sławną i podziwianą przez wszystkich gwiazdą. Nie ma za grosz talentu, więc pomóc jej w tym mają operacje plastyczne, które w duchu planuje. Tragikomedia o przeznaczeniu i kruchości istnienia, opowiadająca o ludziach, których los kapryśnie splata ze sobą. Poprzedni film reżyserki Anny Melikian "Rusałka" (2007) zdobył szereg nagród na międzynarodowych festiwalach (m.in. Nagrodę FIPRESCI na MFF w Berlinie, Nagrodę za reżyserię na Festiwalu Filmowym Sundance).
Moja syrenka, moja Lorelei / My Mermaid, My Lorelei / Moya rusalka, moya Lorelyay, reż. Nana Djordjadze (Ukraina, Rosja 2014), 80 min.
14-letni Fedor kocha starszą o 4 lata Nyurkę. Film o tym, że dla miłości nie ma znaczenia, ile ma się lat. I że miłość to magiczne i czyste uczucie, które może obudzić odwagę w sercach.
Na skrzyżowaniu wiatrów / In the Crosswind / Risttuules, reż. Martti Helde (Estonia 2014), 87 min.
14 czerwca 1941 roku władza sowiecka rozpoczęła masowe wywózki rdzennej ludności z terenów Litwy, Estonii i Łotwy. Poruszający, czarno-biały i niezwykły wizualnie film zrealizowany na podstawie pamiętnika młodej Estonki, Erny, która z córką przeszła piekło Syberii.
Neurastenia / Neurasthenia, reż. Omid Tootoonchi (Iran 2014), 75 min.
Niezależne kino z Iranu. Młody, 25-letni chłopak czuje się głęboko samotny. Zmaga się z depresją spowodowaną niepowodzeniami emocjonalnymi i problemami rodzinnymi. Noce spędza samotnie siedząc w swoim samochodzie.
Oczekiwanie / Labour of Love / Asha Jaoar Majhe, reż. Aditya Vikram Sengupta (Indie 2014), 84 min.
Opowiedziana niemal bez słów historia dwojga ludzi na tle kryzysu gospodarczego. Ich życie wypełnia niekończący się cykl: praca na zmiany i domowa rutyna z długim oczekiwaniem w ciszy pustego domu na to drugie. To nie są komfortowe warunki do rozkwitu miłości.
Przewodnik / The Guide / Povodyr, reż. Oles Sanin (Ukraina 2014), 120 min.
Początek lat 30 XX w. na sowieckiej Ukrainie. Czas chaotycznego uprzemysłowienia kraju, przymusowej kolektywizacji rolnictwa, Wielkiego Głodu i brutalnej rozprawy z ukraińską inteligencją. W środek tej zawieruchy trafia Peter, 10-letni Amerykanin. Film jest ukraińskim kandydatem do Oscara.
Serce, serduszko / The Heart and The Sweetheart, reż. Jan Jakub Kolski (Polska 2014), 114 min.
Historia Maszeńki (debiutantka Maria Blandzi), 11-letniej wychowanki bieszczadzkiego domu dziecka, która wraz z wychowawczynią (Julia Kijowska) ucieka, by zdążyć na egzamin do szkoły baletowej w Gdańsku. W filmie wystąpili: Marcin Dorociński, Gabriela Muskała, Borys Szyc, Maja Komorowska i Franciszek Pieczka.
Sprawiedliwość / Justice / Hustisya, reż. Joel Lamangan (Filipiny 2014), 120 min.
Biring mieszka w Manili i pracuje dla syndykatu handlującego ludźmi. Tutaj możesz być tylko katem albo ofiarą. Biring musi wybierać. W roli głównej filipińska gwiazda filmowa Nora Aunor.
Szef, anatomia przestępstwa / The Boss, Anatomy of a Crime / El Patron, radiografia de un crimen, reż. Sebastián Schindel (Argentyna, Wenezuela 2014), 95 min.
Prosty mężczyzna z argentyńskiej prowincji trafia do pracy w Buenos Aires w sklepie rzeźnika. Szef okazuje się tyranem. Film oparty na prawdziwych wydarzeniach sprzed 10 lat pokazuje współczesne argentyńskie niewolnictwo.
Takie są zasady / These Are the Rules / Takva su pravila, reż. Ognjen Sviličić (Chorwacja, Francja, Serbia, Macedonia 2014), 75 min.
Nastoletni syn spokojnej rodziny z przedmieść Zagrzebia zostaje brutalnie pobity na ulicy. Kilka najbliższych dni uzmysławia rodzicom, że ich świat fałszywego bezpieczeństwa właśnie runął. Najnowszy film reżysera nagrodzonego za "Sorry For Kung Fu" na WFF 2005.
Trumna w górach / The Coffin in the Mountain / Binguan, reż. Xin Yukun (Chiny 2014), 119 min.
Trójka bohaterów, których połączy pewne przypadkowe zabójstwo. Od kogo zależy twój los? Ile wiesz, o swojej śmierci? Sekrety można próbować ukryć, ale nie da się tego zrobić z trumną w górach.
Unlucky Plaza, reż. Ken Kwek (Singapur 2014), 122 min.
Kobieta wynajmuje mieszkanie imigrantowi będącemu w poważnych tarapatach. To uruchamia serię wydarzeń, których konsekwencji nie można przewidzieć. Czarna komedia kontrowersyjnego reżysera. Historia oparta na prawdziwych wydarzeniach.