
Oto siedem powodów, dla których warto sponsorować Warszawski Festiwal Filmowy:
1. Pozycja Warszawskiego Festiwalu Filmowego
Warszawski Festiwal Filmowy należy do światowej elity konkursowych festiwali filmowych. WFF jest jednym z piętnastu wydarzeń filmowych na świecie, akredytowanych jako "międzynarodowe festiwale konkursowe" przez FIAPF, czyli Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Producentów Filmowych z siedzibą w Paryżu, www.fiapf.org. Do tej elitarnej grupy należą festiwale w Cannes, Wenecji, Berlinie, Locarno, San Sebastian czy Karlowych Warach. Marka Warszawski Festiwal Filmowy otrzymała tytuł Created in Poland Superbrands 2014/2015. Z badań, przeprowadzonych w roku 2011 przez Stołeczną Estradę wynika, że Warszawski Festiwal Filmowy jest najbardziej znanym cyklicznym wydarzeniem kulturalnym, odbywającym się w Warszawie, na które sprzedawane są bilety. Od roku 2015 trzy filmy, które zwyciężą w Konkursie Krótkometrażowym (Najlepszy Film, Najlepszy Film Aktorski, Najlepsza Animacja) mają otwartą drogę do Oscara.
„Variety”, najważniejsze pismo branżowe, dwukrotnie umieściło WFF w swoich rankingach festiwali:
- na liście dwudziestu najważniejszych festiwali w Europie
- wśród pięćdziesięciu festiwali na świecie, których nie można opuścić (not to be missed).
Honorowy patronat nad Festiwalem sprawują od lat prezydent Warszawy oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego. WFF jest dotowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.
2. Tradycja i rozwój - odbywający się od roku 1985 Warszawski Festiwal Filmowy przeszedł długą drogę; byliśmy pierwszym festiwalem filmowym w Europie Wschodniej, który wprowadził w roku 1993 elektroniczne napisy (zastępując wykorzystywanych wcześniej lektorów); od roku 2000 organizujemy pokazy promocyjne polskich filmów dla zagranicznych profesjonalistów; od roku 2005 rozwijamy część branżową WFF czyli Targi CentEast:
- - prezentacje wybranych projektów filmowych (works-in-progress) z Europy Wschodniej,
- - Chińsko-Wschodnioeuropejski Program Promocji Filmowej,
- - Pokazy Warszawskie - pokazy wybranych, najnowszych polskich filmów,
- - Shorts Warszawa - warsztaty dla polskich twórców filmów krótkometrażowych,
- - FIPRESCI Warsaw Critics Project - warsztaty dla młodych dziennikarzy i krytyków filmowych
- organizowane we współpracy z Międzynarodową Federacją Krytyków Filmowych FIPRESCI,
- - Otwarte Warsztaty "Sztuka Montażu", organizowane wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem
- Montażystów.
3. Miejsce, w którym się odbywa, czyli ścisłe centrum Warszawy. Głównym kinem WFF jest Multikino Złote Tarasy. Pokazy 38. Warszawskiego Festiwalu Filmowego odbędą się również w Kinie Atlantic
4. Widzowie, w większości młodzi (18-40 lat), wykształceni, ciekawi świata. Pokazy festiwalowe rokrocznie odwiedza ponad 80 000 gości. Prawie wszyscy widzowie 35. Warszawskiego Festiwalu Filmowego (99%) zadeklarowali swoje zadowolenie z udziału w nim oraz chęć wzięcia udziału w kolejnej edycji. Wskaźnik polecania go innym osobom (NPS) jest bardzo wysoki i wynosi 98%. Na Festiwalu dominuje powracająca publiczność – w poprzednich jego edycjach wzięło udział 87% badanych. Najczęściej były to dwa Festiwale, około jednej dziesiątej badanych wzięło udział w co najmniej 15 edycjach. Z ewaluacji poprzednich WFF określiliśmy profil typowego widza. Najczęściej jest to kobieta, mieszkająca w Warszawie, o wykształceniu wyższym, przed 40 rokiem życia, aktywna zawodowo i korzystnie oceniająca swoją sytuację materialną.
5. Jakość, świeżość i bogactwo programu - W programie 38. edycji Festiwalu znajdzie się około 180 nowych, premierowych filmów z całego świata – w tym ok. 100 pełnometrażowych fabuł i dokumentów oraz około 80 filmów krótkometrażowych. Podczas WFF prezentujemy głównie najnowsze filmy fabularne, dokumentalne i krótkometrażowe, ale również sięgamy po polską klasykę.
6. Obecność gości z całego świata - podczas ubiegłorocznej edycji około 230 twórców z 41 krajów świata osobiście przedstawiło na WFF swoje filmy. Wśród gości prezentujących swoje filmy na Festiwalu w minionych latach byli m.in. Wim Wenders, Sir Alan Parker, Michael Haneke, Volker Schlöendorff, Fridrik Thor Fridriksson, Jan Sverak, Atom Egoyan, Julien Temple, Alex van Warmerdam, Emmanuelle Seigner, Gila Almagor, Annie Girardot, Fiodor Bondarczuk, Bill Nighy, Sir David Hare, Christoffer Boe, Cristian Mungiu, Cristi Puiu, Etgar Keret, Arturo Ripstein, Peter Greenaway, Bent Hamer, Costa Gavras, Amos Gitai, Jia Zhang-Ke, Ari Folman, Asghar Fahradi, Krzysztof Kieślowski, Andrzej Wajda, Agnieszka Holland, Krystyna Janda, Grażyna Szapołowska, Agata Kulesza, Jerzy Skolimowski, Wojtek Smarzowski, Paweł Pawlikowski, Małgośka Szumowska.
7. Zaangażowanie w międzynarodową promocję polskiego kina
Od roku 2005 Festiwalowi towarzyszą Regionalne Targi Filmowe CentEast, których specjalnością są filmy z Europy Środkowej i Wschodniej. Od roku 2000 organizujemy Pokazy Warszawskie, podczas których prezentujemy najnowsze polskie filmy selekcjonerom czołowych festiwali filmowych. Dzięki Targom i Pokazom polskie filmy trafiają na wielkie festiwale filmowe oraz do dystrybucji za granicą. To właśnie po zorganizowanym przez nas latem 2013 pokazie "Ida" Pawła Pawlikowskiego została zaproszona na festiwal do Toronto, rozpoczynając drogę do Oscara.
Co możemy wspólnie zrobić?
Nasza oferta obejmuje możliwości współpracy w roli:
- Partnera Festiwalu
- Sponsora
- Sponsora głównego
- Sponsora tytularnego
Szczegółowe zakresy świadczeń są ustalane oraz wyceniane indywidualnie, w oparciu o poziom wsparcia i preferencje naszych Partnerów. Zależy nam na tworzeniu rozwiązań najlepiej dopasowanych do oczekiwań i celów biznesowych, indywidualnych i oryginalnych akcji tworzonych w odpowiedzi na konkretne potrzeby biznesu i spójnych z marką podejmującą współpracę z Warszawskim Festiwalem Filmowym. Współpraca z WFF jest możliwa w wymiarze zarówno krótkofalowym (jedna edycja), jak też w formie wieloletniego planu wymiany świadczeń.
Zainteresowanych prosimy o kontakt e-mailowy: kontakty@wff.pl